VS-ST110S12P2V
VS-ST110S12P2V Vishay General Semiconductor - Diodes Division
vs-st110spbfseries.pdf
Hersteller: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: SCR 1.2KV 175A TO209AC
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-209AC, TO-94-4, Stud
Mounting Type: Chassis, Stud Mount
SCR Type: Standard Recovery
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Current - Hold (Ih) (Max): 600 mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 2270A, 2380A
Current - On State (It (AV)) (Max): 110 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 3 V
Voltage - On State (Vtm) (Max): 1.52 V
Current - Off State (Max): 20 mA
Supplier Device Package: TO-209AC (TO-94)
Current - On State (It (RMS)) (Max): 175 A
Voltage - Off State: 1.2 kV
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-ST110S12P2V Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: SCR 1.2KV 175A TO209AC, Packaging: Bulk, Package / Case: TO-209AC, TO-94-4, Stud, Mounting Type: Chassis, Stud Mount, SCR Type: Standard Recovery, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Current - Hold (Ih) (Max): 600 mA, Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 150 mA, Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 2270A, 2380A, Current - On State (It (AV)) (Max): 110 A, Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 3 V, Voltage - On State (Vtm) (Max): 1.52 V, Current - Off State (Max): 20 mA, Supplier Device Package: TO-209AC (TO-94), Current - On State (It (RMS)) (Max): 175 A, Voltage - Off State: 1.2 kV.