VS-ST1200C16K0
VS-ST1200C16K0 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
vs-st1200ckseries.pdf
Hersteller: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: SCR 1.6KV 3080A A24
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-200AC, K-PUK, A-24
Mounting Type: Clamp On
SCR Type: Standard Recovery
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Current - Hold (Ih) (Max): 600 mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 30500A, 32000A
Current - On State (It (AV)) (Max): 1650 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 3 V
Voltage - On State (Vtm) (Max): 1.73 V
Current - Off State (Max): 100 mA
Supplier Device Package: A-24 (K-Puk)
Current - On State (It (RMS)) (Max): 3080 A
Voltage - Off State: 1.6 kV
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-ST1200C16K0 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: SCR 1.6KV 3080A A24, Packaging: Bulk, Package / Case: TO-200AC, K-PUK, A-24, Mounting Type: Clamp On, SCR Type: Standard Recovery, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Current - Hold (Ih) (Max): 600 mA, Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 200 mA, Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 30500A, 32000A, Current - On State (It (AV)) (Max): 1650 A, Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 3 V, Voltage - On State (Vtm) (Max): 1.73 V, Current - Off State (Max): 100 mA, Supplier Device Package: A-24 (K-Puk), Current - On State (It (RMS)) (Max): 3080 A, Voltage - Off State: 1.6 kV.