VS-ST330C12C1L
VS-ST330C12C1L Vishay General Semiconductor - Diodes Division
vs-st330cseries.pdf
Hersteller: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: SCR 1.2KV 1420A TO200AB
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-200AB, E-PUK
Mounting Type: Clamp On
SCR Type: Standard Recovery
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Current - Hold (Ih) (Max): 600 mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 7570A, 7920A
Current - On State (It (AV)) (Max): 720 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 3 V
Voltage - On State (Vtm) (Max): 1.96 V
Current - Off State (Max): 50 mA
Supplier Device Package: TO-200AB (E-Puk)
Current - On State (It (RMS)) (Max): 1420 A
Voltage - Off State: 1.2 kV
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-ST330C12C1L Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: SCR 1.2KV 1420A TO200AB, Packaging: Bulk, Package / Case: TO-200AB, E-PUK, Mounting Type: Clamp On, SCR Type: Standard Recovery, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Current - Hold (Ih) (Max): 600 mA, Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 200 mA, Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 7570A, 7920A, Current - On State (It (AV)) (Max): 720 A, Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 3 V, Voltage - On State (Vtm) (Max): 1.96 V, Current - Off State (Max): 50 mA, Supplier Device Package: TO-200AB (E-Puk), Current - On State (It (RMS)) (Max): 1420 A, Voltage - Off State: 1.2 kV.