VS-U5FX240FA120
VS-U5FX240FA120 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
vs-u5fx240fa120.pdf
Hersteller: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE MOD GP 1.2KV 120A SOT227
Mounting Type: Chassis Mount
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): 60 ns
Technology: Standard
Diode Configuration: 2 Independent
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 120A (DC)
Supplier Device Package: SOT-227
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C
Part Status: Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 3.33 V @ 120 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 160 µA @ 1200 V
auf Bestellung 186 Stücke:
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-U5FX240FA120 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: DIODE MOD GP 1.2KV 120A SOT227, Packaging: Tube, Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC, Mounting Type: Chassis Mount, Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io), Reverse Recovery Time (trr): 60 ns, Technology: Standard, Diode Configuration: 2 Independent, Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 120A (DC), Supplier Device Package: SOT-227, Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C, Part Status: Active, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 3.33 V @ 120 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 160 µA @ 1200 V.