Produkte > VISHAY > VS-UFB250FA60
VS-UFB250FA60
VS-UFB250FA60 VISHAY
VS-UFB250FA60.pdf
Hersteller: VISHAY
Category: Diode modules
Description: Module: diode; double independent; 600V; If: 250A; SOT227B; screw
Type of semiconductor module: diode
Semiconductor structure: double independent
Max. off-state voltage: 0.6kV
Load current: 250A
Case: SOT227B
Max. forward voltage: 1.19V
Electrical mounting: screw
Max. load current: 168A
Mechanical mounting: screw
Features of semiconductor devices: ultrafast switching
Technology: FRED Pt®
Reverse recovery time: 166ns
Max. forward impulse current: 1.3kA
auf Bestellung 25 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 3
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-UFB250FA60 VISHAY
Description: DIODE MODULE GP 600V 168A SOT227, Packaging: Bulk, Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC, Mounting Type: Chassis Mount, Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io), Reverse Recovery Time (trr): 166 ns, Technology: Standard, Diode Configuration: 2 Independent, Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 168A, Supplier Device Package: SOT-227, Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C, Part Status: Active, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.19 V @ 100 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 50 µA @ 600 V.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
VS-UFB250FA60 VS-UFB250FA60 Hersteller : Vishay vs-ufb250fa60.pdf Diode Switching 168A 4-Pin SOT-227
auf Bestellung 122 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 5
auf Bestellung 122 Stücke:
Mindestbestellmenge: 5
VS-UFB250FA60 VS-UFB250FA60 Hersteller : Vishay General Semiconductor - Diodes Division vs-ufb250fa60.pdf Description: DIODE MODULE GP 600V 168A SOT227
Packaging: Bulk
Package / Case: SOT-227-4, miniBLOC
Mounting Type: Chassis Mount
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): 166 ns
Technology: Standard
Diode Configuration: 2 Independent
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 168A
Supplier Device Package: SOT-227
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C
Part Status: Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.19 V @ 100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50 µA @ 600 V