VS-VSKT230-14PBF
VS-VSKT230-14PBF Vishay General Semiconductor - Diodes Division
vs-vsk230pbfseries.pdf
Hersteller: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: MODULE DIODE SCR 230A MAGN-A-PAK
Packaging: Bulk
Package / Case: MAGN-A-PAK
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 130°C (TJ)
Structure: Series Connection - All SCRs
Current - Hold (Ih) (Max): 500 mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 7500A, 7850A
Number of SCRs, Diodes: 2 SCRs
Current - On State (It (AV)) (Max): 230 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 3 V
Current - On State (It (RMS)) (Max): 510 A
Voltage - Off State: 1.4 kV
Produktbewertung abgeben
Technische Details VS-VSKT230-14PBF Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: MODULE DIODE SCR 230A MAGN-A-PAK, Packaging: Bulk, Package / Case: MAGN-A-PAK, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 130°C (TJ), Structure: Series Connection - All SCRs, Current - Hold (Ih) (Max): 500 mA, Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 200 mA, Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 7500A, 7850A, Number of SCRs, Diodes: 2 SCRs, Current - On State (It (AV)) (Max): 230 A, Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 3 V, Current - On State (It (RMS)) (Max): 510 A, Voltage - Off State: 1.4 kV.