VSKT500-16
VSKT500-16 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
SCR%20Modules%20Definition.pdf
Hersteller: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: SCR MODUL 1.6KV 785A SMAGN-A-PAK
Packaging: Bulk
Package / Case: SUPER MAGN-A-PAK
Mounting Type: Chassis Mount
Structure: Series Connection - All SCRs
Current - Hold (Ih) (Max): 500 mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 17800A, 18700A
Number of SCRs, Diodes: 2 SCRs
Current - On State (It (AV)) (Max): 500 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 3 V
Part Status: Obsolete
Current - On State (It (RMS)) (Max): 785 A
Voltage - Off State: 1.6 kV
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details VSKT500-16 Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: SCR MODUL 1.6KV 785A SMAGN-A-PAK, Packaging: Bulk, Package / Case: SUPER MAGN-A-PAK, Mounting Type: Chassis Mount, Structure: Series Connection - All SCRs, Current - Hold (Ih) (Max): 500 mA, Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 200 mA, Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 17800A, 18700A, Number of SCRs, Diodes: 2 SCRs, Current - On State (It (AV)) (Max): 500 A, Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 3 V, Part Status: Obsolete, Current - On State (It (RMS)) (Max): 785 A, Voltage - Off State: 1.6 kV.