Produkte > NKK SWITCHES > YB26SKW01-28-FB
YB26SKW01-28-FB NKK Switches
ybilluminated.pdf
Hersteller: NKK Switches
Description: SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Packaging: Bulk
Features: Voltage Reduction Lighting
Current Rating (Amps): 3A (AC/DC)
Mounting Type: Panel Mount, Front
Circuit: DPDT
Type: Standard, Illuminated
Switch Function: On-On
Operating Temperature: -25°C ~ 50°C
Termination Style: Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Illumination Type, Color: Incandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal): 28 VAC
Actuator Type: Square, Button
Panel Cutout Dimensions: Circular - 16.00mm Dia
Color - Actuator/Cap: Green (White Filter/Diffuser)
Actuator Marking: No Marking
Voltage Rating - AC: 125 V
Voltage Rating - DC: 30 V
Produktbewertung abgeben
Technische Details YB26SKW01-28-FB NKK Switches
Description: SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V, Packaging: Bulk, Features: Voltage Reduction Lighting, Current Rating (Amps): 3A (AC/DC), Mounting Type: Panel Mount, Front, Circuit: DPDT, Type: Standard, Illuminated, Switch Function: On-On, Operating Temperature: -25°C ~ 50°C, Termination Style: Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm), Illumination Type, Color: Incandescent, Green, Illumination Voltage (Nominal): 28 VAC, Actuator Type: Square, Button, Panel Cutout Dimensions: Circular - 16.00mm Dia, Color - Actuator/Cap: Green (White Filter/Diffuser), Actuator Marking: No Marking, Voltage Rating - AC: 125 V, Voltage Rating - DC: 30 V.