1N4004T/R EIC SEMICONDUCTOR INC.
Hersteller: EIC SEMICONDUCTOR INC.
Description: DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: DO-204AL, DO-41, Axial
Mounting Type: Through Hole
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): 2 µs
Technology: Standard
Capacitance @ Vr, F: 15pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io): 1A
Supplier Device Package: DO-41
Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 175°C
Part Status: Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.1 V @ 1 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 5 µA @ 400 V
Current Coupled to Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1
Voltage Coupled to Current - Reverse Leakage @ Vr: 400
auf Bestellung 5000 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 5000
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details 1N4004T/R EIC SEMICONDUCTOR INC.
Description: DIODE GEN PURP 400V 1A DO41, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: DO-204AL, DO-41, Axial, Mounting Type: Through Hole, Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io), Reverse Recovery Time (trr): 2 µs, Technology: Standard, Capacitance @ Vr, F: 15pF @ 4V, 1MHz, Current - Average Rectified (Io): 1A, Supplier Device Package: DO-41, Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 175°C, Part Status: Active, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.1 V @ 1 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 5 µA @ 400 V, Current Coupled to Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1, Voltage Coupled to Current - Reverse Leakage @ Vr: 400.
Weitere Produktangebote 1N4004T/R
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
1N4004 TR 1N4004 TR Hersteller : Rectron 1n4001-1n4007.pdf Diode 400V 1A 2-Pin DO-41 T/R
Produkt ist nicht verfügbar
1N4004 TR 1N4004 TR Hersteller : Central Semiconductor Corp 1N4001.PDF Description: DIODE STANDARD 400V 1A DO41
Packaging: Tape & Reel (TR)
Mounting Type: Through Hole
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology: Standard
Supplier Device Package: DO-41
Produkt ist nicht verfügbar
Packaging: Cut Tape (CT)
1N4004TR Hersteller : Diodes Incorporated ds28002-3214598.pdf Rectifiers Discrete Semiconductor Products Diodes, Rectifiers - Single - RECTIFIER 400V 1A DO-41