ATMEGA162-16MU Microchip Technology
| Anzahl | Preis |
|---|---|
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details ATMEGA162-16MU Microchip Technology
Category: 8-bit AVR family, Description: IC: AVR microcontroller; VQFN44; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 3; Cmp: 1, Type of integrated circuit: AVR microcontroller, Case: VQFN44, Clock frequency: 16MHz, Number of inputs/outputs: 35, Number of PWM channels: 6, Number of 8bit timers: 2, Number of 16bit timers: 2, Mounting: SMD, Supply voltage: 1.8...5.5V DC, Operating temperature: -40...85°C, Operating frequency: 16MHz, Number of external interrupts: 3, Interface: debugWIRE; SPI x2; UART; USB device, Memory: 512B EEPROM; 1kB SRAM; 16kB FLASH, Number of output compare channels: 6, Number of comparators: 1, Integrated circuit features: watchdog, Number of input capture channels: 2, Family: ATMEGA, Kind of package: in-tray, Terminal pitch: 0.5mm, Kind of core: 8-bit.
Preis | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ATMEGA162-16MU | Hersteller : Microchip Technology |
MCU 8-bit AVR RISC 16KB Flash 3.3V/5V 44-Pin VQFN EP Tray |
auf Bestellung 2880 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFNPackaging: Tray Package / Case: 44-VFQFN Exposed Pad Mounting Type: Surface Mount Speed: 16MHz Program Memory Size: 16KB (8K x 16) RAM Size: 1K x 8 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA) Oscillator Type: Internal Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: 512 x 8 Core Processor: AVR Core Size: 8-Bit Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V Connectivity: EBI/EMI, SPI, UART/USART Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Supplier Device Package: 44-VQFN (7x7) Part Status: Active Number of I/O: 35 DigiKey Programmable: Not Verified |
auf Bestellung 374 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
8-bit Microcontrollers - MCU 16kB Flash 0.5kB EEPROM 35 I/O Pins |
auf Bestellung 428 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
auf Bestellung 700 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
| ATMEGA162-16MU | Hersteller : Atmel |
16kB-FL 1kB-RAM 512B-EE 35I/O 2.7?5.5V 16MHz 4xtimer 2UART SPI -40?85°C ATMEGA162-16MU ATM162-16muAnzahl je Verpackung: 5 Stücke |
auf Bestellung 25 Stücke: Lieferzeit 7-14 Tag (e) |
| ATMEGA16216MU | Hersteller : AT |
auf Bestellung 200 Stücke: Lieferzeit 21-28 Tag (e) |
Produkt ist nicht verfügbar |