Produkte > IC > IC Mikrokontroller > ATmega164P-20AU Atmel
ATmega164P-20AU
ATmega164P-20AU Atmel
ATmega164P-324P-644P-Data-Sheet-40002071A.pdf
Produktcode: 32988
Strom, V: 2,7...5,5V
Betriebstemperatur, °С: -40…+85°C
Робоча температура, °С: -40…+85°C
Produktbewertung abgeben
Technische Details ATmega164P-20AU Atmel
  • AVR MCU, 16K FLASH, 1K RAM, TQFP44
  • Series:ATMEGA
  • Flash Memory Size:16KB
  • EEPROM Memory Size:512Byte
  • RAM Memory Size:1KB
  • No. of I/O Lines:32
  • No. of ADC Inputs:8
  • No. of Timers:3
  • No. of PWM Channels:6
  • Clock Frequency:20MHz
  • Interface Type:JTAG, SPI, USART
  • Min Supply Voltage:2.7V
  • Max Supply Voltage:5.5V
  • Termination Type:SMD
  • Case Style:TQFP
  • No. of Pins:44
  • Operating Temperature Range:-40`C to +85`C
  • Max Operating Temperature:85`C
  • Min Temperature Operating:-40`C
  • Base Number:164
  • IC Generic Number:164
  • Logic Function Number:164
  • Memory Size:16KB
  • Memory Type:FLASH
  • No. of Bits:8
  • No. of MIPS:20
  • Number of bits in ADC:10
  • Digital IC Case Style:TQFP
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
Description: IC: AVR microcontroller; TQFP44; 1.8÷5.5VDC; Ext.inter: 32; Cmp: 1
Type of integrated circuit: AVR microcontroller
Case: TQFP44
Clock frequency: 20MHz
Number of inputs/outputs: 32
Number of PWM channels: 6
Number of 16bit timers: 1
Mounting: SMD
Operating temperature: -40...85°C
Operating frequency: 20MHz
Number of external interrupts: 32
Interface: I2C; JTAG; SPI x3; UART x2
Number of comparators: 1
Integrated circuit features: 32kHz resonator for RTC; picoPower mode; watchdog
Number of input capture channels: 1
Number of 10bit A/D converters: 8
Family: ATMEGA
Kind of package: in-tray
Terminal pitch: 0.8mm
Number of 8bit timers: 2
Number of capacitive channels: 16
auf Bestellung 123 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 12
ATMEGA164P-20AU ATMEGA164P-20AU Hersteller : Microchip Technology 1481atmel-42742-atmega164p_datasheet.pdf MCU 8-bit AVR RISC 16KB Flash 3.3V/5V 44-Pin TQFP Tray
auf Bestellung 350 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 23
auf Bestellung 350 Stücke:
Mindestbestellmenge: 23
auf Bestellung 301 Stücke:
auf Bestellung 200 Stücke:
Mindestbestellmenge: 22
auf Bestellung 829 Stücke:
auf Bestellung 122 Stücke:
Mindestbestellmenge: 19
ATMEGA164P-20AU ATMEGA164P-20AU Hersteller : MICROCHIP atmel-8011-8-bit-avr-microcontroller-atmega164p-324p-644p_datasheet.pdf Description: MICROCHIP - ATMEGA164P-20AU - 8-Bit-MCU, AVR ATmega Family ATmega16X Series Microcontrollers, AVR, 20 MHz, 16 KB, 44 Pin(s)
tariffCode: 85423190
rohsCompliant: YES
ADC-Auflösung: 10 Bit
IC-Gehäuse / Bauform: TQFP
MSL: MSL 1 - unbegrenzt
usEccn: EAR99
Betriebstemperatur, min.: -40°C
ADC-Kanäle: 8Kanäle
Programmspeichergröße: 16KB
Versorgungsspannung, min.: 2.7V
Betriebsfrequenz, max.: 20MHz
MCU-Baureihe: ATmega16X
Anzahl der Ein-/Ausgänge: 32I/O(s)
Anzahl der Pins: 44Pin(s)
Produktpalette: AVR ATmega Family ATmega16X Series Microcontrollers
productTraceability: Yes-Date/Lot Code
Versorgungsspannung, max.: 5.5V
Schnittstellen: I2C, SPI, UART
Betriebstemperatur, max.: 85°C
SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
auf Bestellung 176 Stücke:
ATMEGA164P20AU Hersteller : ATMEL
auf Bestellung 3000 Stücke:
Produkt ist nicht verfügbar
Anzahl je Verpackung: 160 Stücke
ATMEGA164P-20AU Hersteller : Atmel Semiconductor ATmega164P%28V%29-324P%28V%29-644P%28V%29.pdf TQFP-44 Група товару: Мікропроцесори, мікроконтролери Од. вим: шт
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 20MHz
Program Memory Size: 16KB (8K x 16)
RAM Size: 1K x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor: AVR
Data Converters: A/D 8x10b
Core Size: 8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7V ~ 5.5V