FDA16N50
FDA16N50 Fairchild Semiconductor
FAIRS27756-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw
Hersteller: Fairchild Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 500V 16.5A TO3PN
Packaging: Tube
Package / Case: TO-3P-3, SC-65-3
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ)
Technology: MOSFET (Metal Oxide)
FET Type: N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 16.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 380mOhm @ 8.3A, 10V
Power Dissipation (Max): 205W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 250µA
Supplier Device Package: TO-3PN
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 10V
Vgs (Max): ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss): 500 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 45 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 1945 pF @ 25 V
auf Bestellung 27 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 27
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details FDA16N50 Fairchild Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 500V 16.5A TO3PN, Packaging: Tube, Package / Case: TO-3P-3, SC-65-3, Mounting Type: Through Hole, Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ), Technology: MOSFET (Metal Oxide), FET Type: N-Channel, Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 16.5A (Tc), Rds On (Max) @ Id, Vgs: 380mOhm @ 8.3A, 10V, Power Dissipation (Max): 205W (Tc), Vgs(th) (Max) @ Id: 5V @ 250µA, Supplier Device Package: TO-3PN, Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 10V, Vgs (Max): ±30V, Drain to Source Voltage (Vdss): 500 V, Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 45 nC @ 10 V, Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 1945 pF @ 25 V.
Weitere Produktangebote FDA16N50
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
FDA16N50 FAIRS27756-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw
auf Bestellung 1000 Stücke:
Lieferzeit 21-28 Tag (e)
FDA16N50
Produktcode: 122257
zu Favoriten hinzufügen Lieblingsprodukt
FAIRS27756-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw Transistoren > MOSFET N-CH
Produkt ist nicht verfügbar
FDA16N50 FDA16N50 Hersteller : onsemi / Fairchild FairchildSemiconductor_16131954478639-1191827.pdf MOSFETs 500V 16.5A NCH MOSFET