Produkte > NXP USA INC. > MCF5272VF66R2
MCF5272VF66R2
MCF5272VF66R2 NXP USA Inc.
MCF5272UM.pdf
Hersteller: NXP USA Inc.
Description: IC MCU 32BIT 16KB ROM 196MAPBGA
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 196-LBGA
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 66MHz
Program Memory Size: 16KB (4K x 32)
RAM Size: 1K x 32
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type: External
Program Memory Type: ROM
Core Processor: Coldfire V2
Core Size: 32-Bit Single-Core
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3V ~ 3.6V