Produkte > NXP USA INC. > MPC5553MZP132
MPC5553MZP132
MPC5553MZP132 NXP USA Inc.
MPC5553.pdf
Hersteller: NXP USA Inc.
Description: IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 416PBGA
Packaging: Tray
Package / Case: 416-BBGA
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 132MHz
Program Memory Size: 1.5MB (1.5M x 8)
RAM Size: 64K x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type: External
Program Memory Type: FLASH
Core Processor: e200z6
Data Converters: A/D 40x12b
Core Size: 32-Bit Single-Core
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.35V ~ 1.65V