PC16SH10IP06253A2020TA PIHER
Hersteller: PIHER
Category: Carbon single turn potentiometers
Description: Potentiometer: shaft; single turn; 25kΩ; 200mW; THT; 6mm; plastic
Type of potentiometer: shaft
Kind of potentiometer: single turn
Resistance: 25kΩ
Power: 0.2W
Characteristics: linear
Manufacturer series: PC-16
Mounting: THT
Track material: carbon
Shaft surface: knurled
Body material: plastic
Potentiometer features: mono
Shaft diameter: 6mm
Poles number: 1
Max. operating voltage: 250V DC
Produktbewertung abgeben
Technische Details PC16SH10IP06253A2020TA PIHER
Description: AMPHENOL PIHER SENSORS AND CONTROLS - PC16SH-10IP06-253A2020-TA - Drehpotentiometer, 25 kohm, 1 Umdrehung(en), Linear, 200 mW, ± 20%, PC-16 Series, tariffCode: 85334010, Produkthöhe: 20.5mm, rohsCompliant: YES, Bauform/Gehäuse des Widerstands: -, Anzahl der Umdrehungen: 1Umdrehung(en), Widerstandstechnologie: Kohleschicht, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Potentiometermontage: Durchsteckmontage, Nennleistung: 200mW, Einstellungsart: Rändelhülse, isCanonical: Y, Bahnwiderstand: 25kohm, Widerstandsverlauf: Linear, usEccn: EAR99, Anzahl der Einbaustellen: 1, Wellendurchmesser: 6mm, Betriebstemperatur, min.: -25°C, Widerstandstoleranz: ± 20%, Temperaturkoeffizient: -, Produktlänge: 53mm, euEccn: NLR, Potentiometer: Modular, Länge der Welle: 45mm, Produktpalette: PC-16 Series, productTraceability: No, Potentiometeranschlüsse: Leiterplattenstift, Betriebstemperatur, max.: 70°C, Produktbreite: 16mm, SVHC: No SVHC (21-Jan-2025).
Preis | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
PC16SH-10IP06-253A2020-TA | Hersteller : AMPHENOL PIHER SENSORS AND CONTROLS |
auf Bestellung 2309 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
| PC16SH10IP06253A2020TA | Hersteller : Piher |
Single turn shaft potentiometer; 25kR; THT; linear characteristics; 16x8mm; shaft diameter: 6mm; power: 200mW; 250VDC; operating temperature: -25°C?70°C PC16SH10IP06253A2020TA Piher Potentiometer PO PC16shk025 LIN Anzahl je Verpackung: 10 Stücke |
auf Bestellung 5 Stücke: Lieferzeit 7-14 Tag (e) |
| PC16SH-10IP06-253A2020-TA | Hersteller : Amphenol Piher Sensing Systems |
Description: 16 MM PANEL MOUNT CARBON SENSOR/Packaging: Bulk Resistance (Ohms): 25k Power (Watts): 0.2W, 1/5W Tolerance: ±20% Temperature Coefficient: ±300ppm/°C Adjustment Type: Side Adjustment Mounting Type: Panel Mount Termination Style: PC Pins Bushing Thread: M10 x 0.75 Actuator Length: 1.772" (45.00mm) Actuator Type: Knurled Built in Switch: None Actuator Diameter: 0.236" (6.00mm) Resistive Material: Carbon Taper: Linear Rotation: 300° Number of Gangs: 1 Part Status: Active Number of Turns: 1 |
auf Bestellung 600 Stücke: Lieferzeit 10-14 Tag (e) |
| PC16SH-10IP06-253A2020-TA | Hersteller : Piher Sensor Controls |
16 mm Carbon Potentiometer |
auf Bestellung 57 Stücke: Lieferzeit 14-21 Tag (e) |
PC16SH-10IP06-253A2020-TA | Hersteller : Amphenol Piher |
Potentiometers Panel mount potentiometer 25k Ohm Resistance 20% Tolerance 0,2W 16mm Plastic shaft Linear Horizontal PCB Pin Bulk |