Produkte > NXP USA INC. > PMEG4005ESFC315
PMEG4005ESFC315
PMEG4005ESFC315 NXP USA Inc.
PMEG4005ESF.pdf
Mounting Type: Surface Mount
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): 1.28 ns
Technology: Schottky
Capacitance @ Vr, F: 17pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io): 500mA
Supplier Device Package: DSN0603-2
Operating Temperature - Junction: 150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 880 mV @ 500 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr: 6.5 µA @ 40 V