Produkte > RELPOL > R15-2013-23-5230-WTL
R15-2013-23-5230-WTL
R15-2013-23-5230-WTL RELPOL
R15_EN.pdf
Hersteller: RELPOL
Category: Industrial Electromagnetic Relays
Description: Relay: electromagnetic; 3PDT; Ucoil: 230VAC; Icontacts max: 20A
Type of relay: electromagnetic
Contacts configuration: 3PDT
Rated coil voltage: 230V AC
Contact current max.: 20A
AC contacts rating @R: 10A / 250V AC
DC contacts rating @R: 10A / 24V DC
Switched voltage: max. 250V DC; max. 440V AC
Relay variant: industrial
Mounting: socket
Manufacturer series: R15
Body dimensions: 35x35x54.5mm
Coil resistance: 7.08kΩ
Contact resistance: 100mΩ
Coil power consumption: 1.6VA
Leads: stud terminals
OEM number: 804651
Operating temperature: -40...55°C
Related items: GZP11; GZU11; PZ11
Electrical connection: round socket
Kind of connector: undecal
Number of pins: 11
Optional equipment: light indicator; mechanical indicator; test button with blocking function
auf Bestellung 169 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 4
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details R15-2013-23-5230-WTL RELPOL
Category: Industrial Electromagnetic Relays, Description: Relay: electromagnetic; 3PDT; Ucoil: 230VAC; Icontacts max: 20A, Type of relay: electromagnetic, Contacts configuration: 3PDT, Rated coil voltage: 230V AC, Contact current max.: 20A, AC contacts rating @R: 10A / 250V AC, DC contacts rating @R: 10A / 24V DC, Switched voltage: max. 250V DC; max. 440V AC, Relay variant: industrial, Mounting: socket, Manufacturer series: R15, Body dimensions: 35x35x54.5mm, Coil resistance: 7.08kΩ, Contact resistance: 100mΩ, Coil power consumption: 1.6VA, Leads: stud terminals, OEM number: 804651, Operating temperature: -40...55°C, Related items: GZP11; GZU11; PZ11, Electrical connection: round socket, Kind of connector: undecal, Number of pins: 11, Optional equipment: light indicator; mechanical indicator; test button with blocking function.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
R15-2013-23-5230-WTL R15-2013-23-5230-WTL Hersteller : RELPOL Description: RELPOL - R15-2013-23-5230-WTL - Leistungsrelais, 3PCO, 230 V, 10 A, REPOL 11-Pin R15, DIN-Schiene, AC
Relaisanschlüsse: Steckanschlüsse
Spulentyp: AC
Kontaktmaterial: Silber-Gold-Legierung
Kontaktstrom: 10
Spulenwiderstand: 7.08
Kontaktspannung V DC: -
Relaismontage: DIN-Schiene
Produktpalette: REPOL 11-Pin R15
Spulenspannung: 230
Kontaktkonfiguration: 3PCO
Kontaktspannung V AC: 440
SVHC: To Be Advised
auf Bestellung 19 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
R15-2013-23-5230-WTL Hersteller : RELPOL S.A. R15-2013-23-5230-WTL
auf Bestellung 87 Stücke:
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 5
R15-2013-23-5230-WTL Hersteller : Altech Corporation Description: RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 230V
Packaging: Bulk
Features: Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Mounting Type: Socketable
Coil Voltage: 230VAC
Operating Temperature: -40°C ~ 55°C
Termination Style: Plug In, 11 Pin (Octal)
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 32.5 mA
Coil Type: Non Latching
Contact Material: Silver Nickel (AgNi)
Contact Form: 3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current): 10 A
Switching Voltage: 440VAC - Max
Must Operate Voltage: 184 VAC