Produkte > RECTRON > RM40P40LD
RM40P40LD
RM40P40LD Rectron
rm40p40ld.pdf
Hersteller: Rectron
N-Channel Enhancement Mode Power MOSFET
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details RM40P40LD Rectron
Description: MOSFET P-CHANNEL 40V 40A TO252-2, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63, Mounting Type: Surface Mount, Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ), Technology: MOSFET (Metal Oxide), FET Type: P-Channel, Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 40A (Tc), Rds On (Max) @ Id, Vgs: 14mOhm @ 12A, 10V, Power Dissipation (Max): 80W (Tc), Vgs(th) (Max) @ Id: 3V @ 250µA, Supplier Device Package: TO-252-2, Part Status: Active, Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 10V, Vgs (Max): ±20V, Drain to Source Voltage (Vdss): 40 V, Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 2960 pF @ 20 V.
Weitere Produktangebote RM40P40LD
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
RM40P40LD RM40P40LD Hersteller : Rectron USA Description: MOSFET P-CHANNEL 40V 40A TO252-2
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ)
Technology: MOSFET (Metal Oxide)
FET Type: P-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 14mOhm @ 12A, 10V
Power Dissipation (Max): 80W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id: 3V @ 250µA
Supplier Device Package: TO-252-2
Part Status: Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 10V
Vgs (Max): ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss): 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 2960 pF @ 20 V